SINAV KAYGISI

Ülkemizde küçük yaşlardan itibaren girmeye başladığımız sınavların birer sıralama sınavı olmasından dolayı belli bir puanı alan değil maalesef daha çok soru çözen öğrenciler başarılı sayılmaktadır.Bir öğrencinin daha çok soru çözebilmesinin ilk şartı da bütün soruları okuyabilecek kadar zamanı olması ve okuduğunu hemen anlayabilmesidir.Öğrencilerin okuduklarını anlayabilmesi için geliştirilen en meşhur yöntem İSOAT yöntemidir.

ETKİN OKUMA İ-S-O-A-T

İZLE
Bu adımda yapılması gereken 5 dakikalık bir süre içerisinde konunun ana hatlarını okumak, göz gezdirmektir. Burada önemli olan konunun tamamını değil, başlıklarını, altı çizilen ya da koyu yazılan cümleleri, ana hatları ile okumak resim ya da şemaları gözden geçirmektir.

 

 

SOR
Bu adımda izle basamağında yaptığınız hızlı okuma verilerine dayanarak konuyla ilgili soru oluşturmak temel amaçtır. Anlatılan ya da okunan bir konuyu anlayabilmek için aklınızda sorular oluşturmanız gerekir.
Eğer okuduğunuz metne ilişkin aklınıza soru işaretleri oluşmadıysa yeterince anlayamamışsınız demektir. Bu durumda l.adım olan “izle” basamağına geri dönmelisiniz. Konu başlıkları, benzerlik ve farklılıklar ve konuda geçen tanımlar muhtemel sınav sorularıdır, bu soruları bir kağıda Not almanız yerinde olacaktır. Bu adım yaklaşık 5 dakika sürmelidir.

okuduğunu anlama Okuduğunu Anlamak İçin Ne Yapmak GerekirOKU
Bu adımda bir önceki “sor” basamağında çıkarmış olduğunuz soruların cevaplarını bulmalı ve bir kağıda Not almalısınız. Okumuş olduğunuz konudaki ana fikirlerin, işaret kelimelerin dikkatinizi daha çok çekebilmesi için altını çizin ya da yanlarına bir işaret koyun (küçük bir yıldız, ünlem vb.). Sonuç olarak, her zaman, özetle vb. kelimelerin ardından önemli bir açıklama geleceğini unutmayın. Bu adım çalıştığınız konunun içeriğine göre yaklaşık 20 dakika sürmelidir.

ANLAT

Bu adımda önünüzdeki metne bakmadan “sor” basamağında çıkardığınız sorular ve “oku” basamağında aldığınız Notlara dayanarak konuyu sanki karşınızda sizi dinleyen birileri varmış gibi yüksek sesle anlatın. Öğrenilen bilgilerin yarısından çoğunun ilk bir saatte unutulduğunu göz önüne alırsak “anlat” basamağındaki tekrar, öğrenmenin kalıcı olması için büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

 

TEKRAR

 

okuduğunu anlama Okuduğunu Anlamak İçin Ne Yapmak Gerekir

Bu adımda önünüzdeki kitabı ve aldığınız Notları kaldırıp konuyu kendi kendinize anlatmaya çalışın. Unutmayın ki yeterince öğrenmediğiniz bilgileri anlatmanız mümkün değildir. Bu nedenle yapılan tekrarlar varsa, eksiklerinizi görmek ve tamamlamak açısından oldukça önemlidir.